W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim rozpoczął się remont kaplicy szpitalnej. Jak informuje placówka, obiekt przez kilkanaście lat znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i estetycznym, a prowadzone wcześniej działania miały głównie charakter doraźnych napraw.
Początkowo zakładano jedynie odświeżenie ścian i prace porządkowe. Po rozpoczęciu robót okazało się jednak, że stan wnętrza jest na tyle zły, iż konieczne będzie przeprowadzenie znacznie szerszego remontu.
Fatalny stan techniczny kaplicy
Według informacji przekazanych przez SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim, w kaplicy przez wiele lat nie prowadzono kompleksowych i profesjonalnych prac remontowych ani konserwacyjnych. Skutkiem były m.in. odpadające tynki, popękane płytki posadzki, uszkodzony sufit, brak właściwej wentylacji oraz niespełnianie podstawowych norm sanitarnych i przeciwpożarowych.
Szpital wskazuje, że taki stan mógł stwarzać realne zagrożenie dla osób uczestniczących w nabożeństwach i uroczystościach religijnych. Dlatego zakres prac musiał zostać rozszerzony.
W ramach remontu konieczne stało się m.in. skucie odpadającego tynku, wykonanie nowych gładzi oraz kompleksowa naprawa posadzki. Podczas prac ujawniono również bardzo zły stan prezbiterium. Jak przekazuje placówka, wcześniejsze próby zamaskowania uszkodzeń polegały m.in. na zamalowaniu elementów brązową farbą olejną, co doprowadziło do uszkodzenia drewna. Sama konstrukcja była połamana, niestabilna i wykonana w sposób niefachowy, dlatego zdecydowano o jej całkowitej odbudowie i odnowieniu.
Będzie nowe oświetlenie, wentylacja i klimatyzacja
Remont obejmie także prace, które mają poprawić bezpieczeństwo i funkcjonalność kaplicy. W planach jest wykonanie nowego oświetlenia dostosowanego do charakteru miejsca, przywrócenie sprawności wentylacji, montaż klimatyzacji oraz odnowienie barierek i schodów głównych.
Kaplica ma zostać również dostosowana do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych oraz epidemiologiczno-sanitarnych.
Szpital: koszty trzeba ponieść jednorazowo
SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim zwraca uwagę, że obecny remont jest efektem wieloletnich zaniedbań. Placówka podkreśla, że regularne prace konserwacyjne mogłyby ograniczyć skalę obecnych wydatków.
„Niestety, koszty tych prac szpital musi ponieść jednorazowo, mimo że przez wiele lat można było prowadzić regularne remonty i konserwacje, które pozwoliłyby uniknąć tak dużych wydatków w obecnej, trudnej sytuacji finansowej placówki. Kaplica jest kolejnym elementem infrastruktury szpitala, który przez wiele lat był zaniedbywany i niedopilnowany. Zaniedbania, brak systematycznych remontów doprowadził do sytuacji, w której Kaplica nie spełniała podstawowych standardów bezpieczeństwa, godności oraz warunków sanitarnych. Mamy nadzieję, że remont zakończy się do końca maja, a Kaplica stanie się miejscem bezpiecznym, godnym i spełniającym wszystkie obowiązujące normy.”
Zgodnie z zapowiedzią szpitala, prace mają zakończyć się do końca maja. Po remoncie kaplica ma ponownie służyć pacjentom, ich rodzinom oraz osobom uczestniczącym w nabożeństwach w warunkach odpowiadających obowiązującym standardom bezpieczeństwa i godności.
fot. SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim
