Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim po raz kolejny pokazali, że potrafią rywalizować z najlepszymi szkołami technicznymi w kraju. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem” bardzo dobry wynik uzyskał Hubert Łaba, który zajął III miejsce w zawodzie technik mechanik CNC.
Konferencja podsumowująca wyniki olimpiady odbyła się 15 maja 2026 roku w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Wydarzenie zorganizowało Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie we współpracy z Politechniką Lubelską oraz Zespołem Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.
Ogólnopolska Olimpiada Zawodowa „Rok przed dyplomem” skierowana jest do uczniów klas IV techników i ma charakter trójstopniowy. Najpierw uczestnicy rywalizują w etapach szkolnych, a najlepsi przechodzą do kolejnych szczebli zawodów. W tym roku do II etapu z tomaszowskiego „Mechanika” zakwalifikowało się 12 uczniów kształcących się w zawodach: technik elektryk, technik logistyk, technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych.
Regionalny etap olimpiady odbył się 6 marca 2026 roku. W sześciu ośrodkach regionalnych do rywalizacji przystąpiło 686 uczniów z 234 zespołów, reprezentujących 76 szkół technicznych z 12 województw. Do przygotowania młodzieży zaangażowanych było ponad 327 nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Finał olimpiady odbył się 16 kwietnia 2026 roku w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. W III etapie uczestniczyło 118 finalistów z 59 szkół technicznych, reprezentujących 10 województw. W tym gronie znaleźli się także uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim.
Największy sukces odniósł Hubert Łaba z klasy IVm, który zajął III miejsce w zawodzie technik mechanik CNC i otrzymał tytuł Laureata Olimpiady. Jego kolega z klasy, Kacper Furmańczuk, uzyskał tytuł Finalisty Olimpiady. Opiekunem uczniów był nauczyciel Mariusz Kuryło.
Olimpiada odbywała się pod honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Kuratora Oświaty w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin, Rektora Politechniki Lubelskiej, PKP Intercity, Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Fundacji VCC.

